Wyprawka dla noworodka i dla mamy do szpitala. Lista do szpitala.
Przygotowujesz się do porodu? Jak skompletować wyprawkę dla noworodka i dla mamy do szpitala? Jak stworzyć listę potrzebnych rzeczy do szpitala?
Kiedy przygotowujesz się na przyjście na świat maleństwa – ważnym krokiem jest przygotowanie wyprawki dla noworodka i dla mamy do szpitala. Warto się do tego zadania dobrze przygotować i skompletować niezbędne rzeczy z odpowiednim wyprzedzeniem. Zazwyczaj przyszli rodzice spokojniej czują się, kiedy spakowana torba do szpitala czeka dużo wcześniej. Najczęściej nie wiadomo dokładnie, kiedy będzie potrzebna w szpitalu.
Będąc przygotowaną na pobyt w szpitalu, pamiętając o wszystkich potrzebnych rzeczach – możesz skupić się na tym, co najważniejsze – na zdrowiu, pielęgnacji i bezpieczeństwie maluszka oraz na odpoczynku po porodzie.
Co powinno znaleźć się w wyprawce do szpitala? Zastanówmy się, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka i dla mamy do szpitala.
- Warto osobno skompletować w wyprawce rzeczy dla noworodka i dla mamy. Warto też zaznaczać na liście, co masz już przygotowane i co pozostało jeszcze do skompletowania, aby mieć pewność, że niczego nie pominęłaś.
- Wyprawka dla noworodka powinna składać się z kilku podstawowych rzeczy, takich jak body, śpioszki, pieluszki i kosmetyki. Nie warto przesadzać z ilością ubrań czy gadżetów, ponieważ większość z nich okaże się zbędna. Ważne jest natomiast zadbanie o to, by wyprawka była funkcjonalna, wygodna i dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka i rodziców.
- Aby uniknąć zbędnego stresu przed wyjściem ze szpitala, warto również przygotować ubrania dla dziecka i dla mamy na dzień wypisu ze szpitala. W przypadku ubrania dla dziecka zwróć uwagę na to, aby były one odpowiednio dobrze przemyślane, wygodne i dostosowane do warunków atmosferycznych.
- Oprócz rzeczy dla mamy i dziecka, ważne są również dokumenty. Pamiętaj o wzięciu ze sobą dowodu osobistego, karty płatniczej, dokumentów ubezpieczeniowych, wyników badań oraz karty ciąży, a może też – jeśli posiadasz – skierowania . Możesz również zabrać ze sobą dokumentację medyczną, w której zapisane są wszystkie informacje dotyczące przebiegu ciąży i porodu.
- Przydadzą się również przekąski i woda – dla przyszłej mamy i przyszłego taty.
- Zabierz także ze sobą ładowarki do telefonu oraz aparatu fotograficznego, aby mieć możliwość utrwalenia najważniejszych momentów z pierwszych dni życia Twojego dziecka.
Oto lista rzeczy, które powinny się znaleźć w wyprawce dla noworodka i mamy. Pamiętaj, że ta lista to propozycja i możesz ją dostosować do swoich potrzeb i preferencji.
Dla noworodka warto przygotować:
Zwróć uwagę, aby rzeczy dla maleństwa były z przewiewnych, miękkich, delikatnych dla skóry, niepodrażniających materiałów, najlepiej bawełniane, bambusowe, z minky i z velvetu.
- body (najlepiej w rozmiarze 56-62 cm)
- pajacyki z długim i krótkim rękawem
- skarpetki (najlepiej w rozmiarze 15-17)
- rożek niemowlęcy
- śpiworek niemowlęcy (który wygodnie odpina się u dołu, aby można łatwo zmienić pieluszkę w nocy)
- kocyk niemowlęcy
- na sezon letni – otulacz bambusowy
- pieluszki wielorazowe – najlepiej bambusowe w 2 rozmiarach: chustka do wycierania i większy rozmiar
- jednowarstwową czapeczkę
- rękawiczki (przydadzą się, aby dziecko nie zadrapało się paznokietkami po twarzy)
- pieluszki jednorazowe (minimum 10 sztuk)
- chusteczki nawilżane
- kosmetyki dla niemowląt (np. krem do pielęgnacji pupy, krem do twarzy)
- smoczek (jeśli planujemy go wprowadzić dziecku)
Dla mamy warto spakować:
Ubranie do porodu (luźne, wygodne ubranie i wygodne buty)
- Ubrania na czas pobytu w szpitalu
– Luźne, wygodne i przewiewne ubrania
Zwróć uwagę, aby ubrania były w mniejszym rozmiarze niż nosiłaś w czasie ciąży. Wybierz ubrania, które łatwo się zakłada i zdejmuje.
– Wygodne i miękkie skarpety oraz wygodne kapcie, które łatwo i szybko się zakłada i które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po oddziale.
– Biustonosz do karmienia, abyś mogła łatwiej karmić swoje dziecko.
– Wygodna Piżama lub koszula nocna, najlepiej z przodu zapinana na guziki lub zamek błyskawiczny, aby łatwiej było Ci karmić dziecko i zmieniać podpaski.
– Szlafrok
– Klapki pod prysznic - Środki higieniczne: wkładki laktacyjne, podpaski, mokre chusteczki nawilżające, chusteczki higieniczne
- Produkty do higieny osobistej: ręcznik i kosmetyki do pielęgnacji: mydło, szampon, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień lub szczotka do włosów, dezodorant
- Chusta lub szal do karmienia piersią
- Poduszka do karmienia piersią – to przydatny przedmiot dla mamy, która karmi piersią. Pozwala na wygodne ułożenie dziecka i uniesienie go na odpowiedniej wysokości.
- Krem do sutków
- Wielu mamom po porodzie w czasie pobytu szpitalu ulgę przynosi siedzenie na dmuchanym kole
- Ubranie do wypisania ze szpitala (można wziąć coś wygodnego i niekrępującego ruchów)
Inne potrzebne rzeczy:
Oprócz rzeczy związanych z pielęgnacją i wygodą, warto też pamiętać o dokumentach oraz przedmiotach, które pomogą nam w spędzeniu czasu w szpitalu
- Dokumenty: dowód osobisty, karta ubezpieczenia zdrowotnego, karta ciąży, skierowanie na poród, wyniki badań z ciąży – dokumentacja medyczna dotycząca ciąży. Karta płatnicza i trochę gotówki.
- Telefony i ładowarki: Nie zapomnij zabrać telefonu i ładowarki, abyś mogła być w kontakcie ze swoją rodziną i bliskimi.
- Kamera lub aparat fotograficzny – jeśli chcemy uwiecznić pierwsze chwile z naszym dzieckiem, warto zabrać ze sobą aparat lub kamerę, aby móc zrobić kilka zdjęć lub nagrać filmik. (opcjonalnie, chyba że używasz do robienia zdjęć i filmów telefonu)
- Przydatne książki lub czasopisma, tablet, abyś mogła się zrelaksować i odprężyć w wolnej chwili.
- Butelka z wodą, abyś mogła nawadniać się w czasie porodu i po nim.
- Przekąski, jedzenie – warto zabrać ze sobą swoje ulubione przekąski, które pomogą zaspokoić głód między posiłkami w szpitalu.
- Środki przeciw owadom – w zależności od pory roku i miejsca, w którym znajduje się szpital, warto zabrać ze sobą środki przeciwko komarom lub kleszczom.
Zadbaj o to, aby wyprawka do szpitala była kompletna i przemyślana, aby pobyt w szpitalu był jak najbardziej komfortowy i bezproblemowy.
Dopasuj listę do swoich potrzeb i preferencji. Możesz też skonsultować swoją listę z lekarzem lub położną. Przygotowanie wyprawki na czas, z wyprzedzeniem, przed porodem pozwoli na spokojne i bezstresowe rozpoczęcie opieki nad noworodkiem. Pozwoli także na poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla mamy w szpitalu.
Przygotowanie wyprawki do szpitala przed porodem to bardzo ważne zadanie, które pozwoli Wam poczuć się pewniej i zorganizować się podczas pobytu w szpitalu.
Aktualizacja 2023